Technik masażysta, czyli kto?

Zawód masażysty polega na wykonywaniu masażu leczniczego, rehabilitacyjnego, kosmetycznego lub sportowego różnych części ciała. Masażysta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę medyczną.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj rękoma – masażysta używając palców rąk, śródręczy, nadgarstków, a także przedramion wykonuje serię czynności (takich jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie). Masaż może być wykonywany również z użyciem innych części ciała masażysty (np. stóp), przedmiotów (np. gorące kamienie) i urządzeń (np. laser). Dużym powodzeniem cieszą się również metody masażu oparte na dalekowschodniej wiedzy i doświadczeniu (np. akupresura, polegająca na ugniataniu określonych punktów na ciele człowieka, co wpływa na lepsze funkcjonowanie odpowiednich organów).

By klient czuł się komfortowo, masażysta powinien zadbać o jego samopoczucie. Ponieważ zabieg wymaga zazwyczaj bliskiego kontaktu fizycznego, masażysta powinien zapewnić dyskretne warunki oraz przyjazną atmosferę podczas masażu. Jego rolą jest również wyjaśnianie stosowanych technik oraz ich wpływu na stan zdrowia i urodę pacjenta.

Ważnym elementem pracy może być również współpraca z zespołem: np. terapeutycznym, rehabilitacyjnym, lub w salonie kosmetycznym.

 

W zawodzie tym liczy się siła fizyczna oraz wytrwałość. Praca wykonywana jest zazwyczaj na stojąco i towarzyszy jej długotrwały wysiłek. Ważny jest zatem dobry ogólny stan zdrowia, brak wad postawy i rąk oraz tendencji do żylaków.

Nie bez znaczenia są również umiejętności nawiązania kontaktu z klientem oraz stworzenia przyjaznej atmosfery. Powinny także charakteryzować Cię otwartość, empatia, wysoka kultura osobista.

Nie może Ci zabraknąć nie tylko odpowiedniej techniki ucisków, ale także wiedzy z zakresu fizjologii i anatomii człowieka. To zawód dla Ciebie, jeśli jesteś osobą dokładną i odpowiedzialną, ponieważ przy braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności łatwo wyrządzić komuś krzywdę.

Styl pracy wymusza elastyczność oraz dobrą organizację pracy własnej.

 

W zawodzie masażysty pracy będziesz szukać w publicznych lub prywatnych placówkach zdrowia, ośrodkach rehabilitacyjnych, salonach masażu, salonach urody, fitness klubach. Częstą praktyką jest zakładanie przez masażystów własnej działalności gospodarczej, pozwalającej im na mobilną pracę z dojazdem do klientów.

Jako masażysta rzadko będziesz pracować na etacie. W branży tej wciąż najpopularniejszym sposobem pozyskiwania nowych klientów jest tzw. „poczta pantoflowa”, czyli polecanie masażysty przez usatysfakcjonowanych klientów swoim znajomym.

Miejscem pracy jest zazwyczaj gabinet masażu lub dom klienta. Masażysta dojeżdżający do klienta powinien posiadać własny sprzęt i materiały: łóżko do masażu, odpowiednie środku higieniczne oraz kosmetyki.